poniedziałek, 5 stycznia 2015

Magiczne aromaty - znaki dawane przez składniki, tipy kulinarne




Kuchnia indyjska zawdzięcza swoje bogactwo smaków i aromatów głównie dzięki przyprawom. Umiejętne z nich korzystanie pozwala na wydobycie z dania pożądanego efektu. Prawidłowe korzystanie z przypraw jest kluczem do sukcesu. Nie jest to proste dla początkującego kucharza, ale nie należy się zrażać. Początkowe trudności, szybko zamienią się bowiem coś fantastycznego.....

W kuchni indyjskiej gotując obserwuje się wydawane przez składniki znaki, zapachy, dźwięki oraz obserwowanie konsystencji potrawy.
Aby nie być gołosłownym: gotując indyjskie dania musimy nauczyć się przede wszystkim, że przyprawy (np. kumin, czarną gorczycę, liście curry) wrzuca się na GORĄCY OLEJ. Jest to bardzo ważne, gdyż wrzucenie przypraw na olej zimny, nie da w ogóle efektu. Musimy pamiętać zatem, że wrzucając przyprawy na gorący olej zaobserwujemy np. jak tli się kumin, praży cynamon czy trzaskają ziarna czarnej gorczycy wydając przy tym swój słodki aromat. Wraz z próbami i doświadczeniem nauczymy się gotować obserwując dawane nam przez przyprawy znaki. Na początku, nauczymy się jak zmieniają się ich kolory w miarę smażenia lub prażenia a po chwili poczujemy zmieniający się zapach, przechodzący ze słodkiego, ziemistego, mocniejszego w ostry a na końcu spalony.... Nie tylko dawane przez przypawy znaki informują nas o tym, czy powinniśmy zrobić następny krok. Cebula np. zmieniając powoli swoją barwę i konsystencję (pod wpływem soli szybciej miękknie) ze zwartej w miękką złocistą, poinformuje nas o tym, czy możemy dodać pomidory lub inne warzywa. Następnie, gdy pomidory będą "odparowane" a na brzegach patelni będzie pojawiał się odseparowany olej, jest to znak, aby przejść do kolejnego etapu. Aby przyprawy dodawane na tym etapie rozwinęły swój aromat, cała konsystencja powinna być dość zwarta (na tym etapie powinno być jak najmniej wody na patelni, trzeba jednak uważać, aby nie przypalić tarki). Wraz z upływem czasu, danie będzie zmianiać konsystencję, zapach, aromat, aby ostatecznie ukazać nam swoją doskonałość.

Życzę wszystkim owocnego gotowania i nie przejmujcie się początkowymi trudnościami. Praktyka czyni mistrza (co w tym wypadku bardzo się sprawdza) ;)


TIPY:

  • Przyprawy używane na samym początku, zawsze wrzucaj na gorący olej (nigdy zimny!) np. czarną gorczycę, kumin.
  • Nie wrzucaj  nigdy wszystkich przypraw "na raz". Każda z nich musi rozwinąć swój aromat w odpowiednim czasie. 
  • Trzymaj się kolejności z przepisu.
  • Jeśli chcesz, aby cebula zmiękła szybciej w czasie smażenia, posyp ją solą.
  • Jeśli nie chcesz, aby pasta imbiorowo-czosnkowa, imbir lub czosnek przypaliły się w trakcie smażenia, wrzuć je po cebuli, lub zmniejsz wcześniej ogień. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz